Search Podcast
Editors' Lists
Featured Podcasts
Anlamın Peşinde
Amerika Günleri
Barış Özcan ile 111 Hz
Besitos para las plantas
Disciplinas Alternativas
Eternity Metal Podcast
Extraordinary English Podcast
Sesli Kitap (Nisan Kumru)
Real Talk JavaScript
CodeNewbie
React Podcast
All Podcasts
Recently Updated
Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Bruselské chlebíčky: Hladík: Kdo neřeší krizi klimatu, je politikem minulosti
2025/04/07
Česko přistupuje podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL ke klimatickým závazkům Evropské unie realisticky. „Nechceme si dávat idealistické cíle, aniž bychom znali cestu, jak jich dosáhnout,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky. Připouští však zároveň, že postoje vládních představitelů ke klimatické politice Evropské unie se v některých ohledech liší.
Vinohradská 12: Válka dronů? Na Ukrajině bojují i roboti
2025/04/07
Jsou čím dál lepší, a hlavně jich už létají celá mračna. Sebevražedné drony. A co víc – Ukrajinci je přivazují na vodítka a na frontu posílají už i pozemní roboty. Jsou ještě vůbec potřeba vojáci? Probereme to s Matoušem Lázňovským, technologickým redaktorem serveru SeznamZprávy.cz. Ptá se Matěj Skalický.
Příběhy 20. století: Chybí nám japonská zdvořilost. Naučili jsme se lhát, řekl před smrtí jezuita Armbruster
2025/04/06
Info (Show/Hide)
Ludvík Armbruster vyrůstal v rodině, která do kostela nechodila, přesto se ve dvaadvaceti letech stal řeholníkem a následně i knězem. Ačkoliv pocházel z rodiny zámečníka, vystudoval prestižní univerzity a přednášel jako profesor filozofie a teologie po celém světě, přednášel nejen ve svém rodném jazyce, ale i latinsky, italsky, anglicky, německy a japonsky. Hlásil se k české národnosti, měl rakouské a japonské občanství, tady se stal v době komunismu nežádoucí osobou.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Vliv mrazů na včely a úrodu ovoce. Demonstrace proti Trumpovi. Vítání jara
2025/04/06
Info (Show/Hide)
Jak se zatím s příchodem mrazivějšího počasí vyrovnávají ovocnáři a také včelaři? Jaký vzkaz poslala Donaldu Trumpovi více než tisícovka demonstrací napříč Spojenými státy svolaných na protest proti dosavadním krokům jeho administrativy? A jak dnes vítají příchod jara i s vynášením Morany v jihomoravské Telči, kterou nedávno přední turistický časopis zařadil mezi sedmnáct nejhezčích menších měst v Evropě?
Host Radiožurnálu: Emoce jsou hybatelem příběhů a trocha kýče je dobrá věc, říká divadelní režisér Thomas Zielinski
2025/04/06
Info (Show/Hide)
„Existujeme deset let a máme z toho samozřejmě všichni obrovskou radost. Myslím si, že je to hlavně zásluha Jany Janěkové, která tu káru táhne,“ říká o Divadle Verze její spoluzakladatel, česko-německý divadelní režisér a vysokoškolský pedagog Thomas Zielinski. Jak se ohlíží za některými ze svých výrazných inscenací posledních let? Proč má rád rozhlasovou režii? A jak prožíval krizi středního věku? Poslechněte si rozhovor.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Útok na Kryvyj Rih. Americká dovozní cla. Zahájení sezony na hradech a zámcích
2025/04/05
Proč ruské raketové útoky míří často na ukrajinské město Kryvyj Rih, kde při pátečním náletu zahynulo devět dětí? Jak se s novými americkými dovozními cly vyrovná přední český exportér, společnost LINET? A čím je zvlášť pozoruhodná barokní konírna státního zámku Zákupy na Českolipsku, která se dnes otevírá pro návštěvníky se začátkem hlavní turistické sezony?
Host Radiožurnálu: Děkani fakult mě nazývali žlutou zimnicí, vzpomíná iniciátorka univerzit třetího věku Dana Steinová
2025/04/05
Info (Show/Hide)
„Když si něco někam napíšete, dáváte mozku signál, že toto si nemusí pamatovat. Mozek si zapamatuje, kam jste to zapsali, ale už si nepamatuje obsah té informace,“ vysvětluje lektorka mozkového joggingu a někdejší iniciátorka programů celoživotního vzdělávání v Česku Dana Steinová. Kde vznikla první univerzita třetího věku? Jaké jsou výhody mezigeneračního vzdělávání? A jak si zapamatovat všechny dny v roce? Poslechněte si rozhovor.
Magazín Experiment: Jaké to je ve stavu beztíže? A jak funguje banka srdečních chlopní?
2025/04/05
00:00 témata magazínu; 00:30 simulace stavu beztíže; 10:00 banka srdečních chlopní ve FN Motol; 13:55 prohlídka kryoskladu s transplantační koordinátorkou Pavlou Křížovou; 17:45 rozhovor s Fabiolou Gianottiovou, ředitelkou CERN.
Vinohradská 12: Tsikhanouskaya: Lukashenko is Putin's puppet
2025/04/05
Lukashenko wants to hold Ukrainian-Russian peace talks in Minsk. Is it realistic? Debates continue in the US about Radio Free Europe - how important is this news outlet for Belarusians? And will the leader of the Belarusian opposition move to Prague? Matěj Skalický interviews Sviatlana Tsikhanouskaya .
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Odvetné clo Číny. Zákaz jmenovat stíhané osoby? Zájem o léčebné konopí
2025/04/04
Co napovídá o hrozbě obchodní války odpověď Číny na nová americká dovozní cla? Jak by se měla podle poslaneckého návrhu zpřísnit pravidla pro zveřejňování totožnosti podezřelých nebo stíhaných osob? A jaký zájem zatím registrují praktičtí lékaři, kteří mohou od začátku dubna předepisovat pacientům a pacientkám léčebné konopí?
Dvacet minut Radiožurnálu: Šéf ovocnářů: Nervozita z mrznutí stromů teprve začíná. Problém je, že vykvétají o tři týdny dříve
2025/04/04
Info (Show/Hide)
Příjemné jarní počasí vystřídá podle předpovědi už zítra studená fronta a teploty klesnou pod bod mrazu. Neobávají se ovocnáři, že mráz poškodí úrodu? „Je zcela běžné, že tato vlna mrazů může přijít kdykoliv do poloviny května. To tady bylo historicky a příroda si s tím nějak musela poradit. Novou věcí ovšem je, že máme velmi teplé zimy,“ zdůrazňuje předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Jak se mohou pěstitelé připravit? A jak daleko jsou plány na zavádění odolnějších odrůd?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Americká dovozní cla. Dopady cel na české exportéry. Autonomní vlak
2025/04/04
Z jaké pozice jdou Evropská unie a eurokomisař Maroš Šefčovič do jednání s Washingtonem o nových amerických dovozních clech? S jakými dopady nového celního režimu počítají čeští exportéři? A na jaké bázi je postaven autonomní vlak, který vyjel dopoledne v evropské premiéře na trať na pomezí Královéhradeckého a Středočeského kraje?
Co se děje se světem: Expert: Dlouhodobě uplatňovaná cla? Ve finále by to pro americké producenty mělo znamenat zdražení
2025/04/04
Info (Show/Hide)
Zatímco Rusko dál útočí na Ukrajinu, Spojené státy zavedly cla. Ceny se zvyšují ve chvíli, kdy se Evropa snaží posílit svůj vojenský průmysl a obranný potenciál. Jaké dopady bude mít zavedení cel? „Domnívá-li se prezident Trump, že tím ochrání svůj vlastní průmysl, je to minimálně velice diskutabilní. V obranném průmyslu to nebude tak dramatické. Daleko větší vliv to bude mít na spotřební průmysl,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.
Host Lucie Výborné: Aleš Háma: Po estrádách přišla Pojišťovna štěstí. Teď televizní zábava v podstatě neexistuje
2025/04/04
Mnoho let je herec a moderátor Aleš Háma součástí zábavních pořadů, a to televizních i rozhlasových. Jeho zatím poslední televizní rolí byla postava Karla Kadlece v seriálu Limity, kde se mimo jiné objevil poprvé bez vlasů. Jak to prožíval? „Opravdu nelpím na tom, jak vypadám, ale byl to pro mě šok. Ráno v koupelně jsem sebou trošku cukl, když jsem se viděl v zrcadle,“ usmívá se.
Brněnská jedenáctka: Konec věčných hrobů v Brně
2025/04/04
Info (Show/Hide)
Stovky náhrobků na Ústředním hřbitově desítky let zarůstaly plevelem a chátraly. O věčné hroby se kvůli dávným smlouvám nikdo nestaral. Vyřešil to až teď poslední dopis. Fintu správců hřbitova rozebírá nová Brněnská jedenáctka. Podíváme se i na seriálové zpracování tragického života spisovatelky Simony Monyové, na stoletou venuši, Kunderu v tamilštině, narcisy v šalinách, otevření šesti pruhů na D1 a odstřely divočáků po pracovní době.
Seriál Radiožurnálu: Tasmánský čert řve jako dinosaurus, ale přitom je jako větší jezevčík, usmívá se chovatel
2025/04/04
Info (Show/Hide)
Před čtyřmi měsíci dorazili do pražské zoo ďábli medvědovití. Dva samci Elrond a Durin a dvě samice Faline a Sandra Dee se zabydleli v pavilonu nazvaném Darwinův kráter. Zoologická zahrada získala tyto čerty díky australskému vládnímu programu „Zachraňte tasmánské ďábly“, který usiluje o záchranu těchto největších masožravých vačnatců. Navzdory jejich divoké žravosti je chovatel David Vala považuje za roztomilá a přívětivá zvířata.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Bejrút je brána do světa haute couture. Ve stínu války tu vyrůstají nová velká jména světové módy
2025/04/04
Bejrút je líhní světových módních návrhářů. V libanonské metropoli začínali Eli Saab, Warde nebo Georges Hobejka, kteří dnes mají luxusní butiky po celém světě. Ve stopách těchto ikon jde ale i mladší generace bejrútských návrhářů a návrhářek. Ti teď po válečné přestávce ve své zemi už opět připravují nové kolekce.
Vinohradská 12: Celní smršť Donalda Trumpa
2025/04/04
Šel do Růžové zahrady Bílého domu, stoupl si k mikrofonu, vytáhl velkou tabuli s čísly a oznámil cla snad na všechny a na všechno. Donald Trump mění globální ekonomiku. Jak se to dotkne Evropy? A hlavně automobilek? Analýza Petra Knapa, experta společnosti EY pro automobilový sektor. Ptá se Matěj Skalický.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Reakce Bruselu na americká cla. Odstoupení Maďarska z ICC. Vyhoštění cizinců
2025/04/03
Které nástroje nasadí Brusel, pokud se s ním nebude Washington bavit o snížení oznámených cel? Jaké důsledky bude mít, že Maďarsko oznámilo odstoupení od Mezinárodního trestního tribunálu? A proč je obtížné rychle vyhostit cizince, které český stát označí za nebezpečné?
Dvacet minut Radiožurnálu: Jiří Rusnok: Trumpova cla vejdou do učebnic ekonomie. Ale jen jako příklad zcela pomýlené teorie
2025/04/03
Jak dopadnou nově oznámená americká cla na českou a světovou ekonomiku? Jak by měli reagovat politici a centrální banky? A co radí bývalý guvernér ČNB pražskému arcibiskupství při správě církevního majetku? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého guvernéra ČNB, ekonomického poradce Allianz pojišťovny a také člena ekonomické rady pražského arcibiskupství Jiřího Rusnoka.
Magazín Experiment: I s minimem zabezpečení se dají kyberútoky odrazit, tvrdí expert. Vícefaktorové ověření je základ
2025/04/03
Kyberbezpečnost je něco podobného jako dopravní předpisy na silnicích. Nezabrání sice každé nehodě, ale ve většině nebezpečných situací pomohou, říká Miguel de Bruyker, generální ředitel belgického Centra pro kyberbezpečnost.
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Zvrhnuvší se vykrádačka auta vykrádá předlohu. Thriller V Pasti láká jen známými herci, míní kritik
2025/04/03
Info (Show/Hide)
Hvězdní herci Bill Skarsgard a Anthony Hopkins zdobí svou přítomností akční thriller, který produkoval mimo jiné Petr Jákl. „Zápletku objevili v argentinském filmu 4x4, který má stejný výchozí bod: zloděj vleze do auta a zjistí, že auto patří někomu, kdo má už dlouho pifku na pouliční zlodějíčky a chce je ztrestat,“ popisuje léčbu šokem v zamčeném voze kritik Pavel Sladký. „Exploatuje výchozí zápletku, ačkoliv se tváří, že by chtěl být o něčem víc,“ soudí o filmu V Pasti.
Host Lucie Výborné: Rozkol Tesly a Edisona začal na penězích. Souboj proudů rozhodla Světová výstava, vypráví profesorka
2025/04/03
Info (Show/Hide)
Jiskřivé obrázky Tesly ve své laboratoři, na druhé straně Edisonovo očerňování střídavého proudu popravami zvířat provázely vrcholící závod o dominanci nad elektřinou na konci 19. století. „Veškeré podnikání Edisona bylo postaveno na stejnosměrném proudu. Měl v tom obrovské peníze. Stavěly se menší stejnosměrné elektrárny a celé to přeměnit by znamenalo obrovské finanční prostředky,“ provází profesorka Marcela Efmertová životem Nikoly Tesly. Kdo byl jeho obdobou v Čechách?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Americký prezident představil cla. Jak dolehnou na české firmy? Jak odpoví EU?
2025/04/03
Jak dolehnou na zdejší firmy cla oznámená americkým prezidentem? Co by měla v reakci na Trumpovo rozhodnutí dělat EU? A jakou strategii chystají největší tuzemští výrobci vyvážející do Spojených států?
Seriál Radiožurnálu: Pražská zoo zachraňuje papoušky zabavené pašerákům. „Paradoxně díky tomu může chov pokračovat“
2025/04/03
Pražská zoologická zahrada získává vzácné druhy ptáků různými způsoby, a i proto tam žijí druhy, které nikde jinde nenajdete. Některé opeřence dostává z jiných zoologických zahrad, mnozí se v Praze vylíhnou. Několik druhů dokonce pochází z kontrabandu zabaveného pašerákům. O papoušcích, které najdete v Rákosově pavilonu, má dokonalý přehled kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Alfons Mucha všemi smysly. Na varšavské výstavě malířovo dílo mluví i voní
2025/04/03
Info (Show/Hide)
Alfons Mucha byl velkým českým umělcem s kapkou polské krve v těle. Svými plakáty, ilustracemi, obrazy a skicami dobyl nejen Paříž nebo New York, ale i obchody, kavárny a hlavně domácnosti po celém světě. Výstava Magie secese nyní Alfonse Muchu poprvé interaktivně představuje také Polsku. Ve Varšavě se v pátek veřejnosti otevřela výstava, která mimo jiné nechává hologram slavného malíře promlouvat jeho hlasem.
Vinohradská 12: Le Penová odsouzena. Krajní pravice zuří
2025/04/03
Překvapivý verdikt. Tvář krajní pravice ve Francii odsouzena za zpronevěru evropských peněz. Zatím nepravomocně. Ale co víc – Marine Le Penová kvůli tomu teď nemůže kandidovat na prezidentku. Téma pro Evu Svobodovou, politoložku se zaměřením na Francii, která působí jako doktorandka na FF UK. Eva je současně editorkou Českého rozhlasu Plus. Ptá se Matěj Skalický.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Vyhoštění běloruské novinářky. Trumpova cla. Odstřel medvědů na Slovensku
2025/04/02
Proč se vláda rozhodla zařadit na sankční seznam a vyhostit z Česka běloruskou novinářku, která v této zemi žila 25 let? Jak se američtí republikáni dívají na plán prezidenta Trumpa zavést reciproční cla proti obchodním partnerům USA? A jak podložené je rozhodnutí slovenské vlády povolit odstřel až 350 medvědů?
Dvacet minut Radiožurnálu: Sivera: ‚Předvolební kampaň‘ běží, volby ale vyhlášené nejsou. Výdaje se tedy nezapočítávají
2025/04/02
Info (Show/Hide)
Na hospodaření politických stran a hnutí a na financování předvolebních kampaní dohlíží již osm let speciální úřad. Co pro začínající kampaň před sněmovními volbami znamená, že prezident ještě nevyhlásil jejich termín? „Výdaje, které v této chvíli strany utrácejí, nebudou předmětem výdajů, které se do kampaně zahrnují,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí František Sivera.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Zákon o podpoře bydlení. Odvetná cla Evropy. Rozpočtová odpovědnost do Ústavy?
2025/04/02
Může k dostupnosti bydlení výrazněji přispět zákon, který právě projednává sněmovna? Jak odpoví EU na sérii recipročních cel, jejichž zavedení má večer oznámit Donald Trump? A bude přímo do české ústavy zakotven princip tzv. rozpočtové odpovědnosti?
Život k nezaplacení: Školním psychologům chybí zajištění do budoucna. Chudší školy na ně potřebují víc peněz, říká Prokop
2025/04/02
Info (Show/Hide)
Co má přinést novela školského zákona? Školní psychologové, sociální a speciální pedagogové byli doposud placeni z evropských fondů, což příštím rokem skončí. „Dnes těmto profesím můžete nabídnout smlouvu na jeden, dva roky. I kvůli tomu do toho lidé nejdou, protože tam není perspektiva,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop. „Jsou potřeba víc v chudších školách, tam jsou problémy větší. Proto je v zákoně tzv. indexace, která dává chudším školám trošku větší peníze,“ vysvětluje.
Seriál Radiožurnálu: „Když se stanete varanem, poznáte, co potřebují,“ vysvětluje úspěšný odchov plazů kurátor Velenský
2025/04/02
Info (Show/Hide)
Za chovatelskou senzaci světového formátu se považuje rozmnožování varanů komodských v pražské zoo. I proslulá zoologická zahrada v anglickém Chesteru, která se na varany specializuje, dokázala za svou existenci odchovat jen šest mláďat. Oproti tomu pražští chovatelé dokázali přivést na svět za uplynulých patnáct let 66 mláďat. Zásluhu na tom má kurátor plazů, který se mentálně stal varanem a představuje si, jaké pro ně je žít na malém tropickém ostrově u Indonésie.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Ján je poslední slovenský gubár. Zakázky má na rok dopředu, přesto jeho řemeslo bojuje o přežití
2025/04/02
Některá tradiční řemesla se daří udržovat, jiná jsou jen krok od úplného vymizení. Platí to i pro gubárství, tedy výrobu těžkých huňatých kabátů z ovčí vlny. Do nepříznivého počasí je nosívali pastýři, kočí nebo rybáři zejména na středním a východním Slovensku. Dnes guby vyrábí jediný mistr Ján Fotta v obci Klenovec a hledá někoho, kdo řemeslo pomůže zachovat.
Vinohradská 12: Duše vraha? Série Adolescent je hit
2025/04/02
Sonda do duše teenagera obviněného z vraždy – nabízí ji nový seriálový hit Adolescent. Co prozrazuje o generaci žijící na sociálních sítích? A proč jsou jedním z jeho hlavních témat incelové? Téma pro psycholožku Martinu Sebalo Vňukovou z Psychiatrické kliniky 1. LF UK. Ptá se Matěj Skalický.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Opatření proti slintavce. Branci v ruské armádě. Bezpečná jízda na motorce
2025/04/01
Proč chtějí někteří chovatelé v Jihomoravském kraji kvůli riziku slintavky a kulhavky vyhlásit mimořádnou událost? Nakolik jsou mladí ruští muži ochotní nechat se odvést na vojnu? A jak si mohou motorkáři osvěžit před sezonou své řidičské schopnosti?
Dvacet minut Radiožurnálu: Taťána Malá: Cílem dětského certifikátu není stigmatizovat pachatele, ale ochránit nejzranitelnější
2025/04/01
Info (Show/Hide)
Stihnou poslanci do voleb schválit zavedení tzv. dětského certifikátu? Proč debaty o něm trvají tak dlouho? Není doživotní zákaz práce s dětmi u některých trestných činů, které s dětmi nesouvisejí, příliš přísný? A mění se přístup policie, státních zástupců a soudů k obětem sexuálního násilí? Tomáš Pancíř se zeptal poslankyně hnutí ANO, předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí a členky ústavně-právního výboru sněmovny Taťány Malé.
Host Lucie Výborné: Zbourat maso, naříznout a vyloudit sliny. Všechno muselo být dokonalé, popisují řezničtí olympionici
2025/04/01
Info (Show/Hide)
Řemeslu se učila na Novém Zélandu, pro Francii ale jako by byla předurčená. Řeznice Monika Remeš pod vedením Františka Kšány soutěžila v Paříži na World Butchers Challenge. „Za dvě a půl hodiny jsme měli za úkol maso zbourat, nachystat a připravit z toho pult pro zákazníka, aby to bylo co nejbarevnější. Když se na to zákazník podívá, aby se mu sbíhaly sliny,“ přibližuje Monika Remeš průběh řeznické soutěže. Čím se česká kultura přípravy masa odlišuje od zahraničí?
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Bradáčová Nejvyšší státní zástupkyní. Odsouzení Le Penové. Dětský ombudsman
2025/04/01
V jaké kondici přebírá Lenka Bradáčová Nejvyšší státní zastupitelství a na co se chce zaměřit? Proč se pařížský generální prokurátor vymezuje proti kritice kvůli rozsudku nad Marine Le Penovou? A jak může ombudsman pro ústavní a ochrannou výchovu zlepšit systém péče o děti v ústavech?
Seriál Radiožurnálu: Představa, že gorily baští banány, je úplně mimo, říká chovatel Ťoupal. Primátům servíruje cibuli
2025/04/01
Info (Show/Hide)
Richard si podepře bradu, upřímně vám pohlédne do očí a v tu chvíli máte intenzivní pocit, že vám chce něco říct. Jenže Richard, onen známý gorilí samec z pražské zoologické zahrady, komunikuje beze slov – především se svými dvěma syny Kiburim a Nuruem a s chovatelem Janem Ťoupalem. Ideální čas pro takovou rozmluvu je krmení, které seriál Radiožurnálu nazvaný Skvosty pražské zoo zachycuje. Nečekejte ale, že gorily nížinné dostanou k obědu třeba banán.
Zápisník zahraničních zpravodajů: „Nejsme v Itálii!“ Pravá bosenská káva je rituál se vším všudy. Jak se správně připravuje?
2025/04/01
Pijete kávu jen jako rychlý životabudič? V Sarajevu vám ukážou, že to jde i jinak. Pro lidi v Bosně a Hercegovině má totiž pití kávy svůj vlastní, staletími prověřený rituál, na který nedají dopustit za žádných okolností.
Magazín Experiment: Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky
2025/04/01
Nad velkomoravskými šperky z 9. století, takzvanými gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby? Brněnští archeologové se rozhodli vyrobit jejich kopie a otestovat, co s nimi udělá každodenní používání.
Vinohradská 12: Cichanouská: Lukašenko je loutka Putina
2025/04/01
Lukašenko chce mírová jednání o Ukrajině v Minsku. Je to reálné? V USA pokračují debaty o Rádiu Svobodná Evropa – jak důležité je pro Bělorusy? A přestěhuje se lídryně běloruské opozice do Prahy? Odpovídá Svjatlana Cichanouská. Ptá se Matěj Skalický.
Kulatý stůl: Jak by měla Evropa reagovat na reciproční cla Donalda Trumpa? Poslechněte si debatu u kulatého stolu
2025/03/31
Info (Show/Hide)
Donald Trump ohlásil 2. duben jako den osvobození pro americký průmysl. Chce totiž zavést reciproční cla na veškeré zboží ze všech zemí. Od tohoto data chce také podle svých dřívějších vyjádření zavést 25% cla na dovoz aut do USA. Jak by měla Evropa reagovat? Je namístě sáhnout k protiopatřením a zdanit třeba některé digitální služby? Nebo je naopak vhodné vyjít Donaldu Trumpovi vstříc a evropská cla na americký dovoz snížit? Poslechněte si debatu u kulatého stolu.
Dvacet minut Radiožurnálu: Miroslav Štěpán: Karikatura České pošty úplně zasloužená není. Pracujeme s lidským faktorem
2025/03/31
Česká pošta vloni prodělala jednu a čtvrt miliardy korun. Co dělá její vedení, aby podnik nebyl ve ztrátě? Čeká zákazníky omezování služeb, zavírání poboček a zdražování? A kdy, komu a za kolik chce pošta prodat svou Balíkovnu? Tomáš Pancíř se zeptal generálního ředitele České pošty Miroslava Štěpána.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Opatření proti slintavce. Evropské dotace. Šíření žloutenky. Soud s Le Penovou
2025/03/31
Jak se chovatelé skotu u hranic se Slovenskem chrání před zavlečením slintavky a kulhavky? Z jakých důvodů jsou podle NKÚ v systému dotací stále zásadní problémy? Proč se v Česku zrychlilo šíření žloutenky typu A, tzv. nemoci špinavých rukou? A vyřadí soudní verdikt Marine Le Penovou z boje o funkci francouzské prezidentky?
Antivirus: Hraje vaše dítě Minecraft? Dejte si pozor na podvodné „cheaty“ a nastavte pravidla, radí Antivirus
2025/03/31
Holdují vaše děti počítačovým hrám? Tak pozor, kyberzločinci se zaměřují i na ně. Pokud se jim dostanou do počítače, můžou z něj krást data a vzít s sebou i vaše pracovní e-maily a hesla.
Seriál Radiožurnálu: Plavat s lachtany ve vodě je vrchol kariéry, říká chovatel. V pražské zoo se o ně stará už 15 let
2025/03/31
Pražská zoologická zahrada je doslova plná zapálených chovatelů. Jedním z nich je třiatřicetiletý Jakub Mezei, který se stará o lachtany. Podle něj jsou tyto ploutvonohé šelmy výjimečně chytré a hravé a největším neštěstím pro ně je nuda. Proto mají rády pravidelné veterinární tréninky. Na jeden vás teď vezmeme s desetiletou lachtaní samičkou Roňou.
Host Lucie Výborné: Kybernetik: Největší riziko AI? Že vytvoří svět, ze kterého se nám nebude chtít vystupovat
2025/03/31
Info (Show/Hide)
„Osobně si myslím, že umělá inteligence není na prvním místě ve frontě nebezpečných věcí na zničení lidstva. Jsou mnohem nebezpečnější věci – vylepšování lidí genetickými prostředky, uniklá biologická mutace něčeho… V biologii jsou systémy, které jsou samoreprodukující, a to zatím umělá inteligence není,“ říká kybernetik a odborník na strojové vnímání z ČVUT Jiří Matas. Co všechno dovedou technologie vyčíst z našich tváří? A co je to Velká matka? Poslechněte si rozhovor.
Bruselské chlebíčky: Hojsík: Korupci mezi europoslanci nikdy nejde zcela vyloučit
2025/03/31
Info (Show/Hide)
Evropský parlament se dva roky po vypuknutí kauzy Katargate potýká s dalším korupčním skandálem. Belgická policie podezírá lobbisty firmy Huawei, že upláceli některé europoslance a další zaměstnance. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Martina Hojsíka nebude žádný protikorupční systém nikdy stoprocentní. „Důležité je, že se takovéto kauzy odhalují a vyšetřují, na rozdíl od Slovenska,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky.
Vinohradská 12: Případ Tako-tsubo: Cyklista odešel s podmínkou
2025/03/31
Případ Tako-tsubo. Soud dal podmínku cyklistovi, který se v Praze dostal do konfliktu s řidičkou. Ta pár dní nato zemřela, mimo jiné kvůli vzácnému srdečnímu selhání. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Téma pro Jaroslava Hrocha, reportéra serveru SeznamZprávy.cz. Ptá se Matěj Skalický.
Radiožurnál
https://radiozurnal.rozhlas.cz
Zpravodajství a publicistika.
Home
|
Add Podcast
|
Search
|
Contact
Edit
|
List